Uživatelské jméno: Heslo: Dnes je 3. října 2023 a svátek má Bohumil
Aktuálně O městě Pro turisty Pro občany Podnikatelé Katalog
počasí.stříbro.cz | fanstyby.stříbro.czJak dál v kasárnách?


Anketa: Potřebuje Stříbro výstavbu nových fabrik? ...

Záměr prodeje pozemků v kasárnách se na posledním zastupitelstvu značně diskutoval, stejně tak už před zastupitelstvem na tomto webu. Zastupitelstvo projednávalo vyhlášení dvou záměrů na prodej pozemků v západní části kasáren. První o velikosti 20.000 m2 za účelem výstavby výrobního závodu s lehkou výrobou s podílem skladovací funkce. Druhý pozemek o velikosti 132.000 m2 za účelem výstavby jednoho nebo více výrobních závodů s lehkou výrobou s podílem skladovací funkce.

Proč chce developerská společnost, která je s městem ve sdružení na revitalizaci kasáren, prodat pozemky jiné developerské společnosti? Společnost Waystone podle smlouvy o sdružení s městem na revitalizaci území připravuje pozemky pro další zájemce. Tito zájemci mohou být jak finální uživatelé jako např. RSF nebo jiný vlastník, který bude dále pronajímat, tedy i developer. Waystone se nezabývá developmentem nad zemí. Většinou to funguje tak, že developerská společnost, která pozemky koupí, postaví halu až dle požadavků konkrétního klienta a tomu ji pak pronajme. Stavební úřad Městského úřadu Stříbro se pak ke stavbě vyjadřuje stejně jako majitelé okolních pozemků, což je možnost zabránit kontroverzním projektům.

Padl návrh na odložení vyhlášení záměru prodeje pozemků, aby se nezavazovalo nové zastupitelstvo. Protiargumentace byla, že nabídka od zájemce je platná nyní a než by se sešlo nové zastupitelstvo k normálnímu pracovnímu jednání, nabídka už nemusí být takto výhodná.

Proč chce město pozemky prodávat a ne pronajímat? Nepřišla nabídka k pronájmu, ale k prodeji.

Kolik z tohoto prodeje bude mít město? Zatím se jednalo pouze o záměr prodeje, tedy o vyjádření vůle zastupitelstva se ještě touto otázkou zabývat. Záměr se zveřejňuje na úřední desce, kde na něj může reagovat i jiný zájemce. Po uplynutí stanovené doby se nabídky vyhodnotí a předloží k dalšímu projednávání na některé z dalších zasedání zastupitelstva, kde by se projednávaly další podrobnosti prodeje, ze kterých už by se dalo odhadnout, kolik z prodeje bude město mít.

Odůvodnění účelu? Je výstavba výrobních závodů s lehkou výrobou opravdu to, co město potřebuje? Účel je v souladu s územním plánem (ÚP), což potvrdil i vedoucí odboru výstavby a územního plánování MěÚ Stříbro, pozemky jsou ÚP určeny pro výrobu. Předseda Výboru výstavby (VV) zastupitelstva informoval, že se VV záměrem zabýval a doporučuje ho.

Je město připraveno přijmout nové zaměstnance, kteří se budou do Stříbra za prací stěhovat, když z dlouhodobé nabídky úřadu práce i personálních agentur vyplývá, že je na Stříbrsku převis nabídky nad poptávkou v oblasti dělnických nebo kvalifikovaných prací v lehké výrobě? Ve východní části areálu kasáren jsou pozemky určené k bydlení v souladu s ÚP.

Nedojde k porušení smlouvy mezi městem a Waystonem, když je v ní napsáno, že počet zprostředkovatelů bude minimální a budou vybíráni výběrovým řízením? Zde se jedná o přímý prodej vlastníkovi, žádný zprostředkovatel (realitní agentura) zde nefiguruje. V případě, že na záměr zareaguje i další zájemce, dojde na další jednání a rozhodování o předložených nabídkách.

Výše jsem se pokusil přiblížit diskusi, na základě které zastupitelé nakonec oba záměry prodeje vyhlásili.

Otázka ohledně přílivu nových zaměstnanců pravděpodobně nepřímo směřovala k tolik zde diskutovaným ubytovnám. Největší problémy způsobují pravděpodobně nezaměstnaní bydlící v ubytovnách. Legislativním procesem prochází novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Vstoupí-li novela v platnost, přestane být dávka na bydlení vyplácena "na hlavu" a začala by se vyplácet na byt nebo pokoj v ubytovně se zohledněním kvality ubytování, což by mohl být konec přeplněných ubytoven.

Výstavba nových fabrik je ale především pracovní příležitost pro naše (nezaměstnané) občany, kteří by nemuseli dojíždět a teprve potom pro ostatní, kteří by přišli za prací a kteří by v případě stálejšího zaměstnání hledali skutečně bydlení a ne jen ubytovnu. Samozřejmě každá nová fabrika má pozitivní vliv na celkovou ekonomiku Stříbrska. A když kombinace výstavby fabrik a rodinných domků funguje v nedalekém Kostelci, proč by neměla fungovat ve Stříbře?

A když už jsem zmínil Kostelec, pro úplnost se podívejme, co se děje okolo Stříbra podél dálnice. Naposledy jsem zde psal v únoru o výstavbě nových výrobních hal. V březnu 2014 byl v Ostrově u Stříbra oznámen záměr na výstavbu 3 hal pro lehkou výrobu nebo skladování a v dubnu 2014 záměr výstavby dalších 2 hal pro lehkou výrobu, vše pro neznámého konečného uživatele. V květnu 2014 v Nové Hospodě u Boru oznámen záměr výstavby výrobního areálu pro výrobu, montáž a kompletaci manipulační, zdvíhací a dopravní techniky. V červenci 2014 je v Ostrově u Stříbra oznámen záměr výstavby firmy na výrobu manipulačních a zdvíhacích prostředků, vozíků a tahačů. Obdobné je to i v průmyslové zóně u Nýřan.

Novela zákona o hmotné nouzi.

Minulý článek: Výstavba výrobní haly u Nové Hospody.

Další články z kategorie Zastupitelstvo.

Anketa:

Miniaplikace


Dne 05.10.2014:Ing. Josef Hrábek


07.10.2014 - 09:51:27
Daniela Nova - Otázkou není jestli Stříbro potřebuje nová pracovní místa, ta potřebuje, ale jestli potřebuje nekvalifikovaná dělnická místa v lehké výrobě? Již nyní mají továrny na Ostrově a u Boru problém naplnit stavy. Ono málokdo chce pracovat za 80 max 100 CZK na hodinu, na tři směny, a leckde vám jako bonus přidají trochu té šikany. Většina lidí na to bohužel musí přistoupit, protože moc jiné práce v regionu není. Tedy nevím, jestli je potřeba stimulovat nabídku podobných pracovních míst. A Pane Hrábku, nevím na jaké mapy na internetu jste se díval, ale Google Maps, ukazuje vzdálenost Stříbro-Logistic Park Ostrov 7.7km, Kostelec-Logistic Park Ostrov 4.1km. Rozdíl dle mého názoru podstatný maximálně když jezdíte do práce na kole. Hezký den.
06.10.2014 - 22:25:44
Mila - Třináctka z kandidátky ČSSD zametá s lídrem Pirátů, to má letos ČSSD silnou kandidátku!
06.10.2014 - 22:07:03
dolnas - Jardo nehul tolik, mozek ti pak nefunguje a nepamatuješ si ani, co říkáš.
06.10.2014 - 21:56:25
Pepa - Ale pane Haisi, kdokoli si může dojít nahlédnout na MěÚ do zápisu z jednání zastupitelstva, kde je doslova napsáno: „p. Hais - … Chybí mu podklady o odůvodnění účelu – jestli je toto opravdu to, co město potřebuje. …“ v diskusi u bodu jednání „záměr prodeje pozemků za ÚČELEM VÝSTAVBY VÝROBNÍCH ZÁVODŮ“. Co je na tom překroucené? S pozdravem Josef Hrábek
06.10.2014 - 21:54:18
kopretina - honza: to byla má nadsázka na Váš příspěvek tuším začínajíc slovy, že ani za zlaté prase...já jsem spokojená tady, nic mi tady nechybí, Vy jste spokojený tam:-))) Nic víc, nic míň.
06.10.2014 - 21:51:20
kopretina - honza : bože:-))) pán nepochopil, nevadí
06.10.2014 - 21:22:47
honza - Bych ten Kostelec jako vzor zářivých zítřků až tolik nepřeceňoval, maj tam sice dobrýho řezníka, jak říká slečna Kopretina, ale ve Stříbře se také postavilo hodně nových rodinných domků a většina z jeho obyvatel také nepracuje v nových halách a přesto jsou ve Městě Stříbře určitě spokojeni, jo a mají tady taky řezníky...gymnasium,základní školy,lékaře,lékárny, kino, muzeum, kostel, benzinku, nádraží, radnici, hotel,hornické muzeum,stadion,mateřské školky,kulturák,knihovnu,domovy s pečovatelskou službou a spoustu šikovných lidiček...
06.10.2014 - 19:28:50
Jaroslav Hais - Pane Hrábku, jak sám píšete, má otázka se netýkala fabrik, ale konkrétního záměru prodeje pozemku. Budete-li příště ode mne potřebovat pomoci s formulací anketní otázky na svůj web, klidně mi dejte vědět, ať to zase není takhle polovičaté a překroucené. V každém případě děkuji za váš zájem o téma i zveřejnění dotazů, které jsem položil na schůzi zastupitelstva, i částečné zveřejnění odpovědí pana prokuristy Müllera. Pokud se hlásíte jen k poslední části článku, mohl jste nás věřím oba po domluvě uvést jako spoluautory.
06.10.2014 - 17:46:04
Pepa - Pane Haisi, nevím, o jakých závěrech mluvíte. Popsal jsem pouze, co proběhlo k danému tématu na zastupitelstvu, mé jsou až poslední 3 odstavce. Jinak mě ukazuje internet vzdálenost Ostrov-Kostelec 3,4 km, kdežto Ostrov – Stříbro 8,6 km, tedy více jak 2x tak daleko. Do západní části kasáren je to i z nejvzdálenějšího místa ve Stříbře nejdále cca 3 km a je to vyjma Lhoty blíže i pro ostatní místní části. Při rozumném vyjednávání s fabrikami v kasárnách ohledně zadotování MHD by nebyl problém přizpůsobení linek MHD až k fabrikám na začátek/konec šichty. Takže z části města docházková vzdálenost nebo možnost využití MHD. Tím by se měl snížit i potencionální nárůst dopravy v době začátku/ukončení šichty. Stříbrští občané tak mohou ušetřit za dopravu do Ostrova či jinam. Přemýšlel jsem, proč by měl chtít někdo svoji fabriku ve Stříbře, když u dálnice je výhoda, že dovoz materiálu i odvoz výrobků je díky dálnici rychlejší a asi i levnější. Může to být nabídkou levnějších pozemků ve Stříbře anebo větší jistotou, že když zaměstnanci mají do práce blíž, že se s větší pravděpodobností do práce dostanou a místní pak mohou mít daleko menší fluktuaci, což je důležité, když budu mít fabriku s požadavkem na kvalifikovanější práci. Takže Vy jste koukal do záměru revitalizace kasáren a tvrdíte, že rodinné domky budou na dohled výrobních hal? Já jsem slyšel něco o přechodové či oddělovací části. Nebo ne? Největším problémem obcí jsou nezaměstnaní na ubytovnách, kteří nemají co dělat a „nudí se“ po obci. Těm zaměstnaným už tolik času dělat neplechu nezbývá. A agentury určitě neplatí bydlení na ubytovnách nezaměstnaným. Netvrdím, že problém není nebo nebude, ale přisuzujete mu příliš velkou váhu. Z okolních průmyslových zón je jasné, že se hala skutečně staví až na míru konkrétnímu zájemci. A pozemky jsou přeci nabízeny komukoli, kdo o ně projeví zájem nebo ne? Je pouze otázka, zda chtějí stavět sami nebo si chtějí nechat postavit halu od developera. Hledáte problémy, kde nejsou. Podle Vás tedy máme počkat, jestli na Stříbro ještě něco zbude? A pak udělat výprodej pozemků s 90% slevou? Co když už taková nabídka nepřijde a partner města ve sdružení pak řekne, ale vy jste tenkrát zmařili domluvenou investici a já chci od města náhradu škody? A anketní otázku jsem formuloval z toho, co jste Vy sám řekl k záměru prodeje pozemků za účelem výstavby výrobních závodů: “ Chybí podklady o odůvodnění účelu – je toto opravdu to, co město potřebuje?“ Čtenáři tedy v anketě odpovídají na Vámi položenou otázku. S pozdravem Josef Hrábek
06.10.2014 - 10:37:06
kopretina - Jaroslav Hais : a asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že z novostaveb v kostelci v hale v Ostrově lidi nepracují:-)
06.10.2014 - 10:36:01
kopretina - Jaroslav Hais: no podobně daleko to tedy není :-)))))))))
06.10.2014 - 09:47:05
Jaroslav Hais - Dobrý den, dovolím si doplnit několik informací, které zůstaly nezmíněny, resp. s některými závěry polemizovat. Předně chybí číslo 36 milionů, které bylo uvedeno jako odhad zisku města (už nechám na posouzení každého, zda je to výhodné v porovnání s celkovou cenou 116 milionů.) Určení pozemků v ÚP neříká, že se musí jednat o výrobní haly. Pozemky mohou být nabídnuty i většímu počtu zájemců o menší výrobny (např. po vzoru kasáren v Janovicích n/Úhl), ti budou v tomto případě vyloučeni. A přesně jak je psáno v závěru článku, ve Stříbře tak vzniknou tytéž haly, kterých už tak v okolí roste stále víc. Nabídka pracovních míst pro naše nezaměstnané občany tedy sice naroste, ale půjde o stejná pracovní místa, o které už v současnosti zjevně nemají zájem. Z Ostrova, kde stojí průmyslové haly, je to do Stříbra myslím podobně daleko, jako do Kostelce. To je důkaz lecčeho, snad kromě toho, že by rodinné domy v Kostelci rostly kvůli halám. Ve Stříbře by navíc tyto domy byly "na dohled" od nových hal - nevím o žádném podobném příkladu v okolí. Otázka na příliv nových zaměstnanců opravdu mířila i na ubytovny, logicky však nikoli na jejich nezaměstnané obyvatele. V horší situaci jsou ti agenturně zaměstnaní, již mají právě od agentury hrazeno bydlení na ubytovně. Kvůli tomu je pro ně hledání skutečného bydlení přinejmenším velmi komplikované. Na závěr si dovolím polemizovat s anketní otázkou. Podle schválených záměrů by došlo k prodeji prakticky celé zbývající plochy budoucího průmyslového aréalu. Nejde tedy až tolik o to, jestli potřebujeme nové fabriky - jde o to, jestli jsou nové fabriky to jediné, co zaměstnanost ve Stříbře potřebuje. Jestli by nebylo lepší zkusit to aspoň z části taky trochu jinak.Pro reakci na článek musíte být přihlášen

Publikování nebo šíření článků a fotografií ze stribro.cz je bez souhlasu autora zakázáno.
Účetnictví a prodejna počítačů Stříbro | Tvorba www stránek Stříbro