Uživatelské jméno: Heslo: Dnes je 26. února 2024
Aktuálně O městě Pro turisty Pro občany Podnikatelé Katalog
počasí.stříbro.cz | fanstyby.stříbro.czO MARIANNĚ
Narodila se roku 1972 v Michalovcích na východním Slovensku. Do svých patnácti žila jako mnoho jiných svůj obyčejný dětský život. Potom začaly náhle velké zdravotní problémy, které měly za následek vážné poškození zraku a ve svých 22 letech přišla úplně o zrak. Ona středoškolská maturantka musela náhle absolvovat vzdělávací a rehabilitační kurz v Levoči. Kurz o přežití. Její krásný mladý barevný svět se ponořil do tmy. S neúprosnou diagnozou se mladá dívka těžce vyrovnává. Její temnětmavý osud by zlomil nejednoho silnýho chlapa.

Marianna je však bojovnice. Sama překvapená, kolik je v ní, v jejím křehkém ženském těle vnitřní síly. Začala svůj boj s temnotou světa. V roce 1990 dokončila úspěšně kurz Braillova písma a sama poté začala vyučovat jiné nevidomé, dospělé i děti. Začala přitom překvapivě používat modelování z hlíny a jiných tvárných materiálů pro názorné chápání a znázornění okolního světa. Postupně se v ní začaly objevovat výtvarné vize a měla velikou vnitřní potřebu výtvarně sdělovat jiným nevidomým i vidomým svoje niterní vize a chápání světa, což se jí stalo jedinečným pomocníkem a prostředníkem jak se vyrovnat se svým osudem.

Po dívčím jménem Jánošíková vytvořila svoji první sochu v roce 1994. Nezapomínala ovšem také na ty nejmenší, na nevidomé děti, kterým se věnovala řadu let. V roce 2001 získala ocenění Slovenka roka, jež je udělováno ženám vyjímečným, mimořádně talentovaným a úspěšným.

V současné době je i mezinárodně uznávanou výtvarnicí v oboru soch, plastik a reliéfů. Je velikým vzorem pro všechny podobně zdravotně postižené spolubčany. Sama však, a to je velice zvláštní, bere schopnost vnímat a tvořit za jakýsi neobvyklý dar, který dostala. Její Sochy jsou plné zvláštní duchovní energie, která z jejích děl doslova sálá. Citliví a senzibilní jedinci mohou dokonce cítit zvláštní tepelnou energii, pokud rozevřou dlaně nad jejími sochami. Její plastiky se dotýkají duchovního rozměru našeho bytí silou nebývalou. Jakoby Ona, ztratíce svůj vnější zrak, byla zbavena balastu okolního světa, nám sděluje věci podstatné, zásadní a bytostně existenční..

..sednu si k hroudě hlíny a položím na ní ruce.Na tu vlhkou hromádku hlíny vonící po dešti. Sedím a čekám co je v ní.. a nic. Není ta pravá chvíle.. tož jindy..nechám se vést a vnímám. Najednou vidím obrazy, barvy i létající ptáky s ohnivým peřím..nevím kolik je hodin, nevnímám prostor ani čas..jen tu hlínu, která se smíchala s mými myšlenkami...

Paní Marianna Machalová-Jánošíková bude poprvé vystavovat v západočeském kraji.

Máme tu velikou čest a vzácnou příležitost ji přivítati ve Stříbrském muzeu na výstavě - MYSTIC - dne 13.2.2015 na vernisáži od 17 hodin. Všichni zájemci jsou srdečně zváni. S jedinou prosbou. Povídejte si tentokráte polohlasem. Hluk a ruch je totiž velmi zneklidňující.

Marianna přijede i se svým manželem a také se svými přítelkyněmi z dětství harfenistkou a baletkou.

Marianně moc děkujeme, je velikým vzorem a velikým povzbuzením pro ostatní nevidící.

Její sochy, to je poezie jejích rukou a báseň její duše.

Veliká poklona.

Dne 09.02.2015:Jan Picka

Pro reakci na článek musíte být přihlšen


Publikování nebo šíření článku a fotografií ze stribro.cz je bez souhlasu autora zakázáno.
Účetnictví a prodejna počítačů Stříbro | Tvorba www stránek Stříbro