Uživatelské jméno: Heslo: Dnes je 28. března 2024
Aktuálně O městě Pro turisty Pro občany Podnikatelé Katalog
počasí.stříbro.cz | fanstyby.stříbro.cz

Štybar celkovým vítězem Světového poháru

Kateřina Nash přes čtvrté místo ukázala svůj potenciál. ...

Týden před Mistrovstvím světa v Táboře si dojel Ve Světovém poháru v cyklokrosu v holandském Hoogerheide v juniorech Boroš na pátém místě pouhou vteřinu za třetím Francouzem Julianem Alalphilippem. Do jedné minuty ztráty se vešli ještě naši 12. Lasák (+21"), 13. R. Polnický (+23") a 17. Paprstka (+57"). V U23 se totéž povedlo pouze 13. Petrušovi (+50"). Ovšem za týden v Táboře může být všechno jinak, protože teď naši museli na závody dojíždět, kdežto za týden to bude obráceně, což v mládežnických kategoriích může být znát.

Po minulém vítězství ve francouzském Roubaix se čekalo, jak dopadne naše Katka Nashová, která nutně potřebovala body kvůli lepší pozici na startu MS v Táboře. Přesto, že trať byla blátivá, byla podstatně rychlejší než v minulém závodě, takže každé zaváhání znamenalo velkou ztrátu. Na to doplatila i Katka, která se po startu pohybovala kolem sedmého místa, ale na konci prvního kola spadla a rázem byla téměř na konci startovního pole.

Od samého začátku závodu se ostatním začalo vzdalovat trio domácích závodnic. Katka se razantně propracovávala dopředu, ale když už byla kolem desátého místa, tak jí pád opět přibrzdil. Ani to jí neodradilo a pokračovala ve své jízdě a propracovávala se směrem k čelu závodu, aby nakonec o pouhých 10 vteřin zaostala za třetím místem.

Do posledního závodu SP v cyklokrosu nastupoval Zdeněk v bílém trikotu vedoucího jezdce SP a potřeboval dojet nejhůře o jedno místo za ještě úřadujícím mistrem světa Nielsem Albertem, aby vyhrál celkově světový pohár. Právě Albert neodstartoval nejlépe, ale čelo závodu tentokrát jelo pohromadě a nikdo se týden před MS nechtěl zranit či zbytečně unavit. To nahrálo Albertovi, který se postupně během tří kol, i za výrazné pomoci stájového kolegy Radka Šimůnka, dotáhl na vedoucí skupinu.

Ve čtvrtém kole mírně poodjel Niels Albert a Sven Nijs. Stíhací skupinu vedl Zdeněk Štybar v háku s Kevinem Pauwelsem. Sven Nijs ale začal rychle ztrácet a osamoceného Albeta docvakl Štybar s Pauwelsem. Albert se snažil neustále nastupovat, ale Štybar se ho stále držel, zato Pauwels začal ztrácet.

Na začátku posledního kola se situace obrátila. Nastoupil Štybar a Albert se ho snažil udržet. Zdeněk chtěl za každou cenu vyhrát a na kluzké trati jel za hranicí jistoty, což se mu stalo osudným. Podklouznutí zadního kola v zatáčce před stoupáním, Zdeněk musel slézt z kola, Albert ho předjel a získal rozhodující náskok.

Štybar si pak v klidu dojel společně se stájovým kolegou Kevinem Pauwelsem pro druhé místo, které znamenalo celkové vítězství ve světovém poháru, které získal jako první Čech v historii. Zároveň vybojoval pro ČR možnost nasazení dalšího reprezentanta příští neděli v Táboře. Tím bude Kamil Ausbuher.

Pokud jste nemohli sledovat přímý přenos, můžete si ho ihned pustit z níže uvedeného odkazu. Na ČT4 Sport můžete sledovat záznam závodu mužů v neděli 24. 1. 2010 od 23:50 a v pondělí 25. 1. 2010 od 12:55 a 22:40.